Cyberprzemoc a odpowiedzialność prawna

 

Opublikowano: 2 stycznia, 2024

W dobie cyfryzacji i życia toczącego się w świecie wirtualnym powstają coraz nowsze, nieznane dotąd zagrożenia. Wśród nich należy wymienić cyberprzemoc – to prześladowanie w internecie, które może przybierać różną postać i mieć rozmaite konsekwencje psychologiczne dla ofiar, a także prawne wobec sprawców. Sprawdź, co to za zjawisko i jak brzmi jego definicja oraz dowiedz się, co grozi za nękanie w sieci!

Co to jest cyberprzemoc – definicja i charakterystyka zjawiska

To stosunkowo nowy rodzaj przemocy polegającej na nękaniu i prześladowaniu z użyciem urządzeń elektronicznych – najczęściej komputerów lub telefonów komórkowych. Łatwy dostęp do tych sprzętów oraz internetu sprawia, że wiele aktywności – w tym zawieranie kontaktów towarzyskich i komunikacja międzyludzka – przenosi się do sieci. Wraz z ogromnymi, nieograniczonymi wręcz możliwościami, nadchodzą nowe zagrożenia, a jednym z nich jest właśnie cyberprzemoc. Definicja tego zjawiska mówi, że obejmuje ono między innymi takie zachowania, jak:

 • nękanie przez internet,

 • zastraszanie i prześladowanie za pośrednictwem komunikatorów,

 • wyśmiewanie w mediach społecznościowych poprzez dodawanie krzywdzących ofiarę komentarzy,

 • publikowanie zdjęć czy filmików bez zgody danej osoby,

 • włamania na prywatne konta i działanie za ich pośrednictwem na szkodę właściciela.

To jedynie kilka przykładów pokazujących, czym jest cyberprzemoc i jaką postać może przyjmować mobbing w internecie, a z uwagi na rozwojowy charakter tego zjawiska wciąż pojawiają się nowe sposoby prześladowania w sieci. Dotyczą one zarówno osób młodych – uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i dorosłych.

Rodzaje cyberprzemocy – poznaj je, aby w porę rozpoznać!

Tak rozbudowane zjawisko, jakim jest przemoc w internecie, może mieć różne oblicza. Wyróżniono kilka kluczowych rodzajów cyberprzemocy, a wśród nich:

 • flaming – polega na wysyłaniu agresywnych treści przy użyciu komunikatorów,

 • trolling – ma miejsce, gdy zamieszczane są duże ilości negatywnych i obraźliwych komentarzy dotyczących ofiary,

 • maskarada – czyli tworzenie fałszywych kont do prześladowania,

 • flood – zapychanie skrzynki odbiorczej poprzez przysyłanie dużych ilości wiadomości,

 • sexting – to nękanie przez internet i cyberprzemoc z podtekstem erotycznym – wysyłanie zdjęć, filmów i linków do stron o charakterze seksualnym. Może wiązać się z wyłudzaniem od ofiary jej własnych fotografii i późniejszym szantażowaniem w celu uzyskania korzyści finansowych.

Warto wspomnieć też o tym, że przemoc w internecie przybiera nieraz postać niebezpiecznych wyzwań i nachalnego namawiania do wzięcia w nich udziału. Długotrwałe nękanie prowadzi do tego, że ofiara godzi się na wykonanie groźnych dla zdrowia lub życia czynności.

Jakie konsekwencje prawne płyną dla sprawców przemocy w internecie?

Skoro wiesz już, co to cyberprzemoc, warto poznać konsekwencje prawne płynące z prześladowania i nękania w sieci. A te – w związku z dynamicznym rozwojem zjawiska – podlegają ciągłym zmianom, aby odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata. Obecnie można uznać, że w przypadku przemocy w internecie zastosowanie mają następujące przepisy:

 • art. 190a KK mówiący o uporczywym nękaniu wzbudzającym w ofierze uzasadnione poczucie zagrożenia, udręczenia czy poniżenia oraz o podszywaniu się pod daną osobę i wykorzystywaniu wizerunku wbrew jej woli w celu poczynienia szkód majątkowych lub osobistych – takie czyny uznawane są za zabronione i podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat;

 • art.212 KK – znajdziemy w nim informacje dotyczące prześladowania pomówieniami i zniesławieniami, które również mogą mieć miejsce w internecie i stanowią przykłady cyberprzemocy;

 • art.216 KK – omawia występek nazywany zniewagą, polegający na naruszeniu godności ofiary – publicznie, celowo, pismem lub słowem;

 • art.190 KK – znajdziesz w nim kolejny przykład przemocy, jaka może mieć miejsce w sieci, a mianowicie groźby karalne.

Trzy artykuły kodeksu karnego wymienione jako ostatnie to czynności, za które grozi grzywna lub pozbawienie wolności. Osoba doświadczająca nękania w ramach cyberprzemocy ma też prawo ubiegania się o zadośćuczynienie finansowe lub wpłatę przez sprawcę określonej kwoty pieniężnej na szczytny cel.

Cyberprzemoc – prawo po stronie ofiar

Zjawisko, jakim jest przemoc w internecie, to skomplikowane wyzwanie z perspektywy prawa. Specyfika funkcjonowania w sieci pozwala na zachowanie anonimowości i poczucie bezkarności sprawców. Skoro wiesz już jednak, co grozi za cyberprzemoc, możesz reagować. A jeżeli padłeś ofiarą mobbingu, nękania lub prześladowania w sieci i masz wątpliwości, czy i gdzie zgłosić się po pomoc, skorzystaj z porady i dowiedz się, jakie przysługują Ci prawa.

Nasze wyróżnienia
najlepsi adwokaci Szczecin 2021 oferteo
Nagroda orły prawa Krzysztof Konysz Szczecin
Nagroda 2021 gold Krzysztof Konysz adwokat Szczecin